Dom na skarpie

Teren działki, na której stanąć ma dom, jest ciekawie ukształtowana poprzez znaczne nachylenie w kierunku południowym. Wykorzystując układ w stron świata i skarpę zaprojektowano dom o dwóch kondygnacjach i powierzchni 370 m2, przy czym piwnica jest tylko w połowie zagłębiona w ziemi, gdyż na jej południowej ścianie znajdują się dwa pięknie nasłonecznione pokoje. Parter natomiast gra w projekcie pierwsze skrzypce, to tam rodzina będzie spędzać najwięcej czasu. Część zachodnia domu stanowi strefę nocną, natomiast wschodnia – dzienną. Na wejściu zaprojektowano rampę, by wygodnie można było wjechać do budynku wózkiem dziecięcym. Wiatrołap jest niewielki, jednak zaraz przy nim znajduję się osobna szatnia połączona z garażem (drzwiami) i spiżarnią (wewnętrznym oknem). Salon w kształcie litery L ma oddzieloną przestrzeń jadalnianą i wypoczynkową, natomiast kuchnia jest niemal osobnym pomieszczeniem. Z salonu i jadalni można wyjść na częściowo zadaszony taras, który można też nazwać balkonem. Strefa dzienna otwiera się na światło południowe i wschodnie. W strefie nocnej zaprojektowano 3 pokoje dziecięce, 2 duże łazienki i pralnię. Master bedroom z garderobą od pozostałych sypialni oddzielają łazienki, w ten sposób zapewniając intymność Pani i Panu domu. Oprócz wymienionych pomieszczeń zaproponowano również niewielkie wc przy salonie, dużą wnękę na szafę w korytarzu i schody do piwnicy. Ze względu na upodobanie inwestorów do słonecznej Toskanii zaprojektowano elewację z piaskowca, zewnętrzne okiennice i to wszystko dopełniono czerwonym dachem.

Przydomowa oranżeria

Projekt zakładał rozbudowę budynku z 4 lokalami mieszkalnych o oranżerię, z której to zaplanowano wejścia do 3 lokali budynku. Zaprojektowano duże okna, ścianę przeciwpożarową w granicy działki, nieszablonową bryłę z jednospadowym dachem skośnym i elewację z cegieł. Wewnątrz oranżerii znajdują się istniejące schody, przewidziano też miejsce na duże szafy. Na działce znajduję się bardzo bogata zieleń, która niemal „wchodzi” do budynku.

Dom z antresolą

Projekt przedstawia dom parterowy z antresolą i możliwością zaadaptowania poddasza na pokoje w przyszłości. Układ funkcjonalny zaprojektowany tak, aby salon jednocześnie był nasłoneczniony światłem południowym, a także otwarty na widok gór od strony zachodniej. Jedną z wytycznych była szerokość działki, która dawała możliwość na zaprojektowanie domu o maksymalnej szerokości 14,95 m i w tym wymiarze należało zmieścić salon i 3 sypialnie, tak aby wszystkie te pomieszczenia miały widok na góry. Od strony północnej zlokalizowano garaż o zoptymalizowanych wymiarach. Od strony wschodniej znajduje się wjazd na działkę oraz od tej strony zaprojektowano wszystkie pomieszczenia techniczno-gospodarcze, czyli spiżarnie, schowek na odkurzacz, szatnie, pomieszczenie na kosiarkę oraz kotłownie wraz z pralnią- zgodnie z potrzebami mieszkańców. Wymiary pomieszczeń zostały dokładnie sprawdzone, by zmieściły wszystkie wymagane sprzęty i meble.

Dom o powierzchni zabudowy 70 m2

Projekt przedstawia dom o powierzchni zabudowy do 70 m2, który nie wymaga pozwolenia na budowę ani kierownika budowy. Pokoje są kompaktowe, ale funkcjonalne. Ściany szczytowe otwarte na kierunek wschodni i zachodni, salon natomiast ma wyjście na taras, który zlokalizowany jest na południowej części działki. Mimo niewielkich rozmiarów domu zaprojektowano wygodne schody ze spocznikiem, dwie pełne łazienki i pomieszczenie techniczne, które pomieści rekuperator i pompę ciepła. Na parterze znajduje się też pokój gościnny.

Nowoczesna willa

Projekt parterowego domu jednorodzinnego w stylu „dworkowym” (z nutą nowoczesności), bo nie wszystkie budynku muszą być modernistyczne i minimalistyczne. Dom musiał przede wszystkim wpisywać się w wiejski kontekst miejsca. Budynek o powierzchni użytkowej ok. 250 m2 z jasno wydzielonymi strefami domu, w tym odseparowana master bedroom od pokoi dzieci. Wielki salon zaprojektowany, by otwierał się na południe, natomiast na frontowej elewacji zlokalizowano symetryczne duże okna wychodzące poza lico ścian budynku i nasłonecznione światłem zachodnim.

Ekonomiczny dom parterowy

Projekt parterowego domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnej stodoły o powierzchni użytkowej 120 m2. Zwarta bryła, minimalistyczna elewacja i niewielka powierzchnia sprawia, że budynek jest ekonomiczny w budowie. Najważniejszą wytyczną projektową, była zaprojektowanie domu o jak najmniejszej powierzchni komunikacyjnej, mimo podłużnego układu budynku i wejścia od strony szczytowej. Dom obrócony na działce, tak by salon usytuowany był w kierunku południowego wchodu, a frontowa elewacja skierowana w stronę południowego zachodu. Nad salonem zaprojektowano sufit katedralny.

Dom z ciemną elewacją

Projekt modernistycznego budynku jednorodzinnego z garażem dwustanowiskowym i poddaszem użytkowym, o powierzchni ok. 230 m2. Projekt uwzględnia balkony, taras na dachu, oraz częściowo zadaszony taras z wyjściem z salonu. O formie nie tylko decydowały upodobania Klienta, lecz także nierówne ukształtowanie terenu i istniejąca zieleń. W budynku na parterze znajduje się wydzielona część dla osoby starszej z osobną łazienką.

Przebudowa budynku szkoły średniej

Projekt polegał na dobudowie dwóch sal lekcyjnych wraz z kantorkami oraz holu wejściowego. Urozmaicono również elewację budynku o elementy drewniane i antracytowe wejście, przez co budynek zyskał nowoczesny i schludny charakter. Dostosowano również budynek do aktualnych przepisów budowlanych, w tym przeciwpożrowych. 

Przebudowa budynku pawilonu handlowego

Projekt koncepcyjny przebudowy istniejącego pawilonu dotyczył przede wszystkim elewacji, zmiany funkcji i stolarki okiennej i drzwiowej. Ostatecznie zostały inwestorowi przedstawione dwie wersje kolorystyczne.

Przebudowa budynku jednorodzinnego

Projekt zakładał dobudowę do istniejącego budynku jednorodzinnego część usługową- biurową, magazynową oraz salon kosmetyczny. Bryła budynku miała być nowoczesna i poprzez zastosowanie wysokich attyk ukrywać dach o kącie nachylenia ponad 12 stopni. Z przodu budynku dodano pokój służący jako gabinet, natomiast z tyłu magazyn, a istniejący garaż w granicy działki zaadaptowano na gabinet kosmetyczny. Dodano też elementy zdobiące elewacje w formie drewnianych lameli oraz opaski wokół budynku w antracytowym kolorze, która służyła też jako zadaszenie.

Elewacje domu biało-antracytowego

Zadaniem projektowym było zaproponować elewacje oraz zagospodarowanie terenu do budynku domu jednorodzinnego w trakcie budowy. Zaprojektowano elewację białą z elementami z ciemnego tynku, boniowanie wokół budynku, oświetlenie i przykładową pergolę, a oprócz tego płot na froncie działki nawiązujący kolorystycznie do budynku i utwardzenia z jasnoszarej kostki.