Projekt indywidualny

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące oferty i zakresu projektu indywidualnego. Każdy projekt domu jest wyjątkowy niczym jego przyszli mieszkańcy. Dlatego potrzebujemy paru informacji, by właściwie go wycenić.

Poniżej masz możliwość zapoznać się z zakresem projektu indywidualnego, a później wypełnić formularz kontaktowy zawierający najważniejsze elementy do wyceny.

Projekt koncepcyjny

Pierwsze spotkanie

Proces projektowy zaczyna się od spotkania koncepcyjnego, podczas którego podpisujemy umowę i omawiamy wytyczne projektowe. Przed spotkaniem ustalamy koszty, wysyłamy wzór umowy i plik z wytycznymi projektowymi do wypełniania przez Klienta. Prosimy o przesłanie mapy i miejscowego planu lub warunków zabudowy i innych dokumentów, o ile takowe Inwestor posiada. 

Podczas pierwszego spotkania  (może być online, może być na miejscu) architekt zapoznaje się z inspiracjami i potrzebami Klienta, a także pomaga w doborze technologii. 

Zakres projektu

Od czasu pierwszego spotkania zgodnie z umową mamy max. 3 tyg. na wysłanie pierwszego pliku koncepcyjnego. 

Czas wypracowania ostatecznego projektu koncepcyjnego  zależy też od wkładu Inwestorów- szybkości nanoszenia swoich uwag, oraz ile takich pakietów zmian by było potrzeba (ile wersji projektu). Na wprowadzenie poszczególnych pakietów zmian potrzebujemy około tygodnia do dwóch tygodni. Zdarza się, że Klienci akceptują już drugą wersję projektu, są klienci, którzy potrzebują tych wersji więcej. Dlatego czas na wypracowanie ostateczniej koncepcji może trwać od paru tygodni do paru miesięcy.

W celu omówienia zmian odbywa się to zależnie od współpracy z danym Klientem- Mogą to być maile, mogą to być spotkania na miejscu, mogą to być spotkania online (wtedy działamy na udostępnionym ekranie i „na żywym organizmie”). Oczywiście można też niektóre uwagi omawiać telefonicznie-  dopytywać o dodatkowe rzeczy, albo przekazać coś „na szybko”.

W zakres takiego projektu wchodzi:

  • W cenie pierwsza koncepcja, możliwość całkowitej zmiany koncepcji i 3 mniejszych pakietów zmian, czyli możliwość stworzenia do 5 wersji projektu,

  • Wirtualny spacer po budynku- Plik w formacie .bimx ze modelem domu i wnętrz, który można otworzyć za pomocą darmowej aplikacji

  • Schematyczne zagospodarowaniem terenu, rzuty, przekroje, widoki budynku- w formacie pdf , np:
  • Do zaakceptowanej koncepcji wizualizacje i filmik z wizualizacjami:

Projekt budowlany

Weryfikacja wytycznych i dokumentów

W momencie akceptacji koncepcji przechodzimy do kolejnego etapu projektu, czyli projektu budowlanego. Najpierw należy zweryfikować ewentualne braki i zweryfikować wytyczne. W tym okresie Klient musi dostarczyć brakujące dokumenty (które są zgodnie z ustaleniami są po stronie Inwestora), czyli np. mapę do celów projektowych i badania gruntowych, podpisać oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością i pełnomocnictwa. 

Inwestor ma również czas na zweryfikowanie ustaleń technologicznych. A także naniesienie zgodnie z naszymi instrukcjami dodatkowych wytycznych co do stolarki okiennej i drzwiowej, lokalizacji punktów elektrycznych i sanitarnych.

Równocześnie Architekt składa w imieniu Inwestora wnioski o warunki przyłączeniowe/lokalizacje zjazdu/wyłączenie z produkcji rolnej.

Terminarz i format dokumentacji

Czas na przygotowanie projektu i złożenie go do właściwego Organu Administracji Architektonicznej też jest zależny od szybkości odpowiedzi urzędów (w sprawie złożonych wniosków), oraz od skomplikowania i wielkości samego budynku (czas pracy Architekta i branżystów). Zgodnie z umową jest to max. 75 dni. Całą procedurę w danym Urzędzie/Starostwie prowadzi w imieniu Inwestora Architekt, projekt jest składany elektronicznie- w formie pdf.

Organy administracji architektoniczno-budowlanej rezerwują sobie max 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę. Natomiast ten termin się wstrzymuje, jeśli otrzymujemy wezwania lub postanowienia do uzupełnienia braków w projekcie, tzw. „Zwrotki” są normalną częścią zdobywania pozwolenia na budowę i są niemal nieuniknione. Aby przyspieszyć ten termin, przede wszystkim projekt składamy elektronicznie, w związku z czym odpowiedzi z urzędów przychodzą natychmiast i nie trzeba oczekiwać na pocztę, uzupełnienia też można wykonywać szybciej, bo unikamy odbierania całej dokumentacji i przedrukowywania jej. Architekt jest w stałym  kontakcie z osobami prowadzącymi sprawę w danym Urzędzie. 

Zakres

Zakres projekt budowlanego, który składamy do Organu Administracji Architektonicznej:

  • Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje rzuty, przekroje, elewacje, zestawienie przegród budowlanych i stolarki, a także część opisową, 
  • Projekt zagospodarowania terenu obejmuje m.in. usytuowanie budynku, układ komunikacyjny, bilans terenu,  infrastruktura techniczna (w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę- czyli zewnętrzna instalacja kanalizacyjna i wodna, a także elektryczna), część opisowa,
  • Przygotowanie niezbędnych wniosków (m.in. o pozwolenie na budowę, o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, o warunki przyłączeniowe),
  • Prowadzenie sprawy we właściwym urzędzie do uzyskania pozwolenia na budowę.

Projekt techniczny

Projekt techniczny nie jest projektem wykonawczym, jednak w zakresie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych opracowujemy go w zakresie szerszym niż projekt budowlany, tak by  na jego bazie zacząć budowę domu. 

Projekt techniczny jest wykonywany w międzyczasie. Ale żeby mieć pewność, że wszystko jest poprawnie, wydany zostaje po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Wersja elektroniczna zostaje wydana bardzo szybko, natomiast wersja papierowa (2 egzemplarze) wymaga zdobycia wszystkich podpisów, scalenia części branżowej, więc w terminie max. 3 tyg. po otrzymaniu pozwolenia na budowę zostaje ona wysłana do Inwestora. Natomiast już  w tym czasie można składać zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych, skontaktować się z kierownikiem budowy, rozpocząć prace przygotowawcze.

Zakres projektu technicznego:

  • Projekt konstrukcyjny (rzuty konstrukcyjne, ściany szczytowe, detale elementów konstr., schody, obliczenia, opis, zestawienie stali i drewna),
  • Projekt instalacji sanitarnych (charakterystyka energetyczna, projekt wod.-kan., centralnego ogrzewania, projekt wentylacji),
  • Projekt instalacji elektrycznych (rzuty, schemat tablicy rozdzielczej, część opisowa).
  • W projekcie znajduje się też część architektoniczna. 

Usługi dodatkowe- poza standardowym zakresem

  • Kosztorys budowy domu.
  • Projekt zagospodarowania wód opadowych (jeśli grunty są niechłonne, może być konieczne zaprojektowanie studni chłonnych/zbiornika na deszczówkę).
  • Ponadstandardowe wnioski (odstępstwo od warunków technicznych, wyłączenie gruntów z produkcji leśnej itp.).
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej (sama charakterystyka jest częścią projektu budowlanego).
  • Projekt przyłączy wodnych i kanalizacyjnych (w projekcie zaznaczamy zewnętrzne instalacje, same przyłącza wymagają dodatkowego projektu i procedury uzgadniania ich z gestorami sieci).
  • Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków (projekt szamba nie wymaga dopłaty).
  • Mapa do celów projektowych.
  • Opinia geotechniczna (badania gruntu).
  • Nadzór autorski (wykonanie dokumentacji powykonawczej, jeśli w czasie budowy wprowadzane są zmiany do projektu).
  •  Projekt wnętrz.

Wyceń swój projekt

Projekt domu jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego też oferta jest niestandardowa. Wypełnij poniższy formularz, a my wycenimy Twój projekt na bazie elementów, które podałeś. Nie musisz oczywiście wszystkiego wypełniać, ale czym więcej informacji podasz, tym bardziej konkretną ofertę będziemy w stanie Ci przedstawić.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Możliwe trudności projektowe
Bryła
Konstrukcja
Wentylacja
Niestandardowe elementy projektu: